Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 19-01-2021
Ropień zęba to termin używany do określenia – najczęściej – ostrego ropnego zapalenia tkanek znajdujących się w obrębie wierzchołka korzenia zębowego. Przyczyną powstawania zmiany jest najczęściej stan zapalny toczący się w okolicy zęba, np. długo nieleczona próchnica. Bakterie odpowiedzialne za zapalenie miazgi zęba z czasem przedostają się z kanału korzeniowego przez otwór wierzchołkowy korzenia zęba do otaczających ząb tkanek. W wyniku odpowiedzi obronnej organizmu na zakażenie w tkankach gromadzi się treść ropna, składająca się z martwych krwinek białych, częściowo uszkodzonych komórek tkanek, bakterii oraz osocza krwi. W rezultacie powstaje struktura zwana ropniem.
Formowaniu ropnia towarzyszą bardzo często objawy charakterystyczne dla stanu zapalnego: zaczerwienienie, opuchlizna, ból o różnym stopniu nasilenia i częstotliwości, gorączka. Oprócz tego może pojawić się złe samopoczucie oraz problem z szerszym otwarciem ust.
W przypadku wystąpienia objawów sugerujących powstawanie ropnia konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem. Nieleczone zmiany dają poważne powikłania zdrowotne, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci pacjenta.