Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 13-01-2021
Refluks żołądkowo-przełykowy objawia się cofaniem się treści żołądkowej do przełyku. Przyczyną choroby refluksowej najczęściej jest nieprawidłowa budowa anatomiczna dolnego zwieracza przełyku, choć schorzenie to może również pojawić się jako odpowiedź na złą dietę bądź nadużycie niektórych leków.
Cofające się kwasy żołądkowe wchodzą w kontakt ze szkliwem i uszkadzają je, a w konsekwencji prowadzą do rozwoju próchnicy i stanów zapalnych. Zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku towarzyszą bardzo nieprzyjemne smak i zapach w ustach, przez co wiele osób natychmiast myje zęby. Jest to błędem, ponieważ kwasy żołądkowe rozmiękczają strukturę szkliwa. Zatem wyszczotkowanie zębów w tym momencie może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń mineralnej warstwy. Najlepiej jest odczekać około 1godz. od ataku choroby refluksowej, a dopiero później umyć zęby. Aby pozbyć się nieprzyjemnego posmaku, wystarczy kilkakrotnie przepłukać jamę ustną zwykłą wodą, a następnie sięgnąć po bezcukrową gumę do żucia.
Dla osób borykających się z chorobą refluksową zalecane są pasty ze zwiększoną zawartością fluoru. Chronią one przed nadmierną demineralizacją szkliwa oraz nie pozwalają na osiadanie na zębach bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy.