Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 29-12-2020
Kolor zębów zależy od wielu czynników. Wpływają nań: dieta, higiena jamy ustnej, używki, predyspozycje genetyczne.
Chcąc uzyskać efekt profesjonalnego wybielenia, należy zgłosić się na zabieg do gabinetu stomatologicznego. Decydując się na wybielenie zębów pastą, nigdy nie uzyskamy idealnie śnieżnobiałego koloru, a jedynie rozjaśnimy zęby, usuwając z nich powierzchowne przebarwienia. Dzieje się tak, gdyż substancje zawarte w paście oddziaływają jedynie na powierzchnię zęba poprzez mechaniczne bądź chemiczne usunięcie przebarwień i płytki nazębnej.
Pasty do zębów wybielające w swym składzie mają więcej ścierających cząsteczek. Substancjami wykorzystywanymi do usunięcia powierzchownych przebarwień zębów najczęściej są: węglan wapnia, krzemionka, dwuwęglan sodu lub perlit.
Zdolność ścierna pasty określana jest jako współczynnik RDA. W pastach do codziennego użytku współczynnik RDA wynosi od 40 do 70, zaś w pastach wybielających jest wyższy i wynosi 80-100. Powoduje to, że pasta wybielająca intensywniej działa na szkliwo i jej nadużywanie lub zbyt mocne szczotkowanie zębów takim produktem może doprowadzić do uszkodzenia mineralnej warstwy zębów i rozwoju nadwrażliwości zębów wskutek starcia zasklepek, które zamykają kanaliki zębinowe od strony środowiska jamy ustnej.
Przed skorzystaniem z pasty wybielającej warto skonsultować się z dentystą, aby nietrafnym doborem preparatu i niewłaściwą techniką szczotkowania nie doprowadzić do podrażnień dziąseł.