Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 22-12-2020
Prawidłowa higiena jamy ustnej opiera się na szczotkowaniu zębów co najmniej dwa razy na dzień, stosowaniu specjalnych płynów do płukania jamy ustnej oraz nitkowaniu. Jednak niewłaściwe wykonywanie tych czynności może przysporzyć więcej szkody niż pożytku.
-
Mit 1: dobra szczoteczka do zębów powinna mieć jak najtwardsze włosie.
Nie jest to prawda, ponieważ twarde włosie może powodować podrażnienia dziąseł, być przyczyną odsłonięcia szyjek zębowych a także uszkodzeń szkliwa. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem dla zębów jest szczoteczka posiadająca włosie miękkie. Lepiej wymiata resztki pokarmowe, a przy tym nie uszkadza dziąseł i szkliwa.
-
Mit 2: im częściej myje się zęby, tym lepiej.
Niestety, nie do końca jest to prawda, ponieważ zbyt częste powtarzanie tej czynności może prowadzić do odsłonięcia szyjek zębowych i podrażnienia dziąseł. Dlatego najlepiej jest czyścić zęby 2-3 razy na dzień.
-
Mit 3: zęby trzeba myć zaraz po posiłku.
Nieprawda; większość spożywanych przez nas pokarmów zawiera kwasy, które zmiękczają szkliwo. Jeśli od razu po jedzeniu umyjemy zęby, to zwiększamy ryzyko pojawienia się mikrouszkodzeń, które stają się idealnym miejscem dla rozwoju bakterii. Dlatego w pierwszych minutach po posiłku usta należy przepłukać czystą, niegazowaną wodą, a zęby umyć dopiero po około 30 minutach.