Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 14-12-2020
Dolegliwości bólowe po borowaniu i wypełnieniu zaatakowanego przez próchnicę zęba nie powinny się pojawić. Czasem jednak występują. Wbrew pozorom jest to dość częste powikłanie, spowodowane tzw. nadwrażliwością pozabiegową. Objawia się podobnie, jak zwykła nadwrażliwość, czyli bólem po zetknięciu okolicy pozabiegowej z gorącymi lub zimnymi pokarmami i płynami.
Główną przyczyną nadwrażliwości pozabiegowej jest podrażnienie nerwów; pojawia się ono najczęściej w przypadku rozległych ubytków. Dzieje się tak, gdyż podczas pracy dentysta usuwa zajętą przez próchnicę zębinę, niekiedy dochodząc do miazgi zęba. Dodatkowo, pracujące na dużych obrotach wiertło wytwarza ciepło, które może podrażniać nerwy. Z tego powodu – nawet po wypełnieniu ubytku – tkanki miazgi mogą reagować bólem, zwłaszcza na nagłe zmiany temperatury.
Do dentysty należy zgłosić się, jeśli pozabiegowy ból trwa dłużej niż dwa tygodnie. Ból podczas nagryzania twardszych pokarmów może świadczyć też o nieprawidłowym wykonaniu wypełnienia.
Z kolei narastający ból, nasilający się szczególnie w nocy, może świadczyć o ostrym zapaleniu miazgi zębowej. W tym wypadku należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa.