Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 16-11-2020
Uśmiech dziąsłowy, po angielsku zwany gummy smile, pojawia się, kiedy pasek dziąseł odsłaniany podczas uśmiechu jest zbyt szeroki w stosunku do tak zwanej strefy białej, którą stanowią zęby. Piękny uśmiech powinien proporcjonalnie odsłaniać niewielką ilość różowego paska ponad bielą zębów. W sytuacji, kiedy różowego paska dziąsłowego jest więcej, mówi się o uśmiechu dziąsłowym, który przez złośliwych bywa zwany czasem końskim uśmiechem.
Jeśli w czasie uśmiechu odsłaniamy około 1-2 mm różowego pasma dziąseł, jest to zgodne z normą. Z uśmiechem dziąsłowym mamy do czynienia, kiedy odsłania się ponad 3 mm tkanek o różowym zabarwieniu.
Gummy smile niekorzystnie wpływa na estetykę uśmiechu, gdyż zaburza jego harmonię. Ten problem natury estetycznej można skorygować. Dobór metody zależy od przyczyny, która powoduje uśmiech dziąsłowy. Jeśli powodem jest wada zgryzu, w leczeniu wykorzystywany jest aparat ortodontyczny. Kiedy defekt związany jest z nieprawidłowościami w ilości tkanek, interwencję podejmuje chirurg stomatologiczny. Obecnie dostępne są także zabiegi z wykorzystaniem botoksu, dzięki którym przywracana jest harmonia ilości tkanek odsłanianych podczas uśmiechu. W bardzo skomplikowanych przypadkach nad likwidacją uśmiechu dziąsłowego pracuje sztab specjalistów z zakresu stomatologii: ortodonta, chirurg stomatologiczny, lekarz medycyny estetycznej.