Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 06-11-2020
Wpływ na rokowanie i planowanie leczenia w przypadku raka wargi mają przede wszystkim stan chorego pacjenta, rozmiar i złośliwość nowotworu. W początkowym stadium nowotworu (zmiana do 1 cm) do wyboru jest głównie radioterapia bądź zabieg chirurgiczny. Większość pacjentów decyduje się na metodę chirurgiczną – jest szybka i nie niesie ze sobą tylu powikłań co radioterapia.
W przypadku guzów o dużym stadium zaawansowania, leczenie składa się z wielu etapów i może obejmować również zabieg usunięcia zajętych węzłów chłonnych. Konieczne jest całkowite usunięcie nowotworu wraz ze zdrowymi tkankami otaczającymi, a następnie trzeba wykonać rekonstrukcję ubytku z wykorzystaniem tkanek sąsiadujących z raną lub tkanek pobranych z innych obszarów ciała.
Warga dolna jest szczególnie ważna w procesie mówienia i połykania. Nie mając jej nie można skutecznie przyjmować pokarmów ani zapobiegać wyciekom śliny. Dlatego pacjenci cierpiący na nowotwór tych okolic (najczęściej są to mężczyźni między 50. a 70. rokiem życia), po chirurgicznym usunięciu guza, będą musieli poddać się jeszcze zabiegowi odtwarzającemu utracone tkanki.