Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 05-11-2020
Ksylitol to inaczej cukier brzozowy – pozyskiwany jest głównie z kory brzozy, ale obecny jest również kolbach kukurydzy czy owocach np. gruszkach, truskawkach i malinach. Ma dokładnie taki sam smak jak biały cukier, dlatego coraz częściej staje się jego zamiennikiem.
Na przestrzeni ostatnich lat przeprowadzono sporo badań na temat właściwości ksylitolu, między innymi odnośnie jego wpływu na zęby. Okazało się, że ksylitol w kontakcie z drobnoustrojami zasiedlającymi jamę ustną nie ulega procesom fermentacji, która ma miejsce w przypadku spożycia innych cukrów. W efekcie nie dochodzi do wytworzenia kwasów, które są produktem ubocznym metabolizmu bakterii. Kwasy te osłabiają szkliwo i są przyczyną późniejszych zmian próchnicowych.
Badacze dowiedli też, że ksylitol stymuluje wydzielanie śliny oraz przywraca jej prawidłowe pH. Dzięki temu – pośrednio – hamuje namnażanie się bakterii. Odpowiednia ilość i jakość śliny są istotne, gdyż dzięki nim zęby i tkanki jamy ustnej zyskują naturalną ochronę – ślina jest nawilżaczem błon śluzowych i wypłukuje pozostałości pokarmów, przez co bakterie próchnicotwórcze nie mają pożywki, na której mogłyby się mnożyć.