Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 27-10-2020
Leczenie implantologiczne jest metodą, którą można obecnie stosować u większości zainteresowanych nowoczesnym protezowaniem, ale nadal nie u wszystkich.
Aktualne pozostaje zalecenie, aby wszczepy wprowadzać do tkanki kostnej po zakończonym rozwoju kostnym, a więc po 16. roku życia.
Należy zaznaczyć, że jeśli u pacjenta notuje się niewystarczającą ilość kości lub złą jakość tkanki kostnej, które uniemożliwiają osadzanie wszczepu w takim podłożu, trzeba powstrzymać się od leczenia implantami i przeprowadzić najpierw leczenie kości.
Przeciwwskazaniem pozostają również trudności w gojeniu się tkanek – czasowe bądź długotrwałe. Implantów nie wszczepia się więc podczas ostrej infekcji ogólnej lub miejscowej.
Pacjenci z zaburzeniami psychicznymi nie powinni poddawać się leczeniu implantami, ponieważ – pomimo małego ryzyka niepowodzenia zabiegu – rezultat takiego postępowania pozostaje niepewny, a sam zabieg i jego następstwa mogą być w przyszłości źródłem problemów dla chorego. Z tego powodu nie zaleca się leczenia implantologicznego w schizofrenii, paranoi, dysmorfofobii, zespole uszkodzeń mózgowych, przy demencji starczej oraz u osób nadużywających alkoholu i narkotyków.