Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 19-10-2020
Wyrzynanie ósemek, powszechnie zwanych zębami mądrości, najczęściej przypada na okres między 17. a 25. rokiem życia. Kolejność wyrzynania i liczba wyrastających zębów zależą od indywidualnych cech pacjenta — niekiedy wyrasta jeden ząb, dwa, a czasem wszystkie cztery.
U niektórych pacjentów może dojść do zatrzymania wyrastania ósemki, czego przyczyną najczęściej jest brak miejsca w łuku zębowym. Zatrzymane zęby mądrości mogą powodować poważne problemy ortodontyczne – doprowadzają do stłoczenia pozostałych zębów, przez co są przyczyną deformacji i wad zgryzu. Oprócz tego mogą powodować nawracające stany zapalne dziąseł, którym towarzyszą torbiele zębopochodne. W najgorszym przypadku może dojść do ropowic, które w szybkim czasie doprowadzają do stanu zapalnego kości szczęki.
Osoby z zatrzymanymi ósemkami skarżą się także na silne, długotrwałe bóle głowy, mdłości oraz ogólnie złe samopoczucie. Ból może występować w dwóch wariantach — oślepiającym lub pulsującym – i trwać do kilku dni. Konieczna jest wtedy wizyta u stomatologa, gdyż usunięcie zatrzymanej ósemki z reguły powoduje całkowite ustąpienie ataków bólowych.