Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 18-09-2020
Zmiana koloru płytki nazębnej spowodowana jest obecnością w jamie ustnej chromogennych bakterii. Drobnoustroje te wytwarzają różne barwniki. Pigmenty pochodzenia naturalnego oraz sztucznego wchodzą w reakcje z substancjami wydzielanymi przez bakterie i odkładają się na zębach — najczęściej w postaci zielonej, brązowej, pomarańczowej czy czarnej płytki.
Po kolorze płytki nazębnej można wiele powiedzieć o przyzwyczajeniach konkretnej osoby, gdyż:
-
palenie tytoniu przebarwia zęby na kolor brązowy lub czarny – jest to spowodowane rozpuszczeniem substancji smołowatych w ślinie i penetracji tych związków do zagłębień i szczelin szkliwa;
-
silne właściwości przebarwiające posiadają napoje, takie jak kawa, czerwone wino czy herbata;
-
słodycze i słodzone napoje też przyczyniają się do powstania przebarwień, ponadto zwiększają ryzyko wystąpienia próchnicy.
Aby zapobiec powstawaniu przebarwień, zaleca się, aby systematycznie dbać o higienę jamy ustnej. Zęby należy szczotkować minimum dwa razy dziennie, oprócz tego stosować nić dentystyczną. Dobrze jest też dwa razy do roku umówić się do dentysty na zabieg usuwania kamienia nazębnego. Odpowiednio stosowana profilaktyka pozwala znacząco obniżyć możliwość wystąpienia przebarwień i cieszyć się pięknym uśmiechem.