Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 11-09-2020
Rozjaśnianie koloru szkliwa wydaje się zabiegiem banalnym, ale przed pierwszym wybielaniem zębów, pacjent musi przygotować się na obszerny wywiad i mnóstwo pytań ze strony stomatologa oraz porządne przygotowanie zębów do zabiegu.
Najczęściej wywiad dotyczy chorób przewlekłych, uczuleń oraz stosowanych leków. Jeśli tutaj nie zostaną ujawnione przeciwwskazania, wtedy dentysta przystąpi do przygotowania zębów pod wybielanie. Bardzo ważne jest usunięcie wszelkich stanów próchnicowych oraz ubytków na powierzchni szkliwa. W przeciwnym przypadku środek wybielający zęby może powodować dolegliwości bólowe. Jeśli w jamie ustnej obecny jest stan zapalny, istnieją owrzodzenia bądź nadżerki, wtedy zabieg należy przesunąć o czas, jaki potrzebny jest na wyleczenie zmian chorobowych.
Przed samym wybielaniem zębów, należy poddać się zabiegom, które oczyszczą oraz przygotują powierzchnię zęba. Mowa tutaj o skalingu, piaskowaniu i lakierowaniu. Skaling usuwa zalegający kamień, piaskowanie likwiduje powierzchowne przebarwienia i osady, tym samym wygładzając powierzchnię szkliwa, natomiast lakierowanie ma na celu wzmocnić i zmniejszyć ryzyko nadwrażliwości szkliwa.
Należy pamiętać, że po wykonaniu zabiegów przygotowujących trzeba odczekać tydzień lub dwa zanim przystąpi się do właściwego wybielania zębów.