Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 10-09-2020
Przyjmuje się, że wśród wszystkich rodzajów uszkodzeń zęba złamania w obrębie korony stanowią 26-76%. Korony zębów mogą łamać się na różne sposoby, dlatego dentyści wyróżniają kilka różnych typów złamań i w zależności od ciężkości urazu dobierają odpowiednie postępowanie:
-
Nadłamanie korony — występuje w przypadku przerwania ciągłości szkliwa bądź utraty struktury zęba. Mogą towarzyszyć temu dolegliwości bólowe generowane wpływem bodźców chemicznych czy zimna.
-
Złamanie korony w obrębie szkliwa — wymaga jedynie wygładzania ostrych krawędzi zęba. Warunkiem jest jednak szybka interwencja stomatologa. W przeciwnym razie może dojść do nagromadzenia się materiału próchnicowego w miejscu złamania.
-
Złamanie korony w obrębie szkliwa i zębiny — należy jak najszybciej udać się do stomatologa, aby uniknąć obnażenia kanalików zębinowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku zębów młodych, jeszcze niedojrzałych.
-
Złamanie korony zęba z linią złamania przebiegającą w kontakcie z miazgą — może mieć różną postać. Lekarz wybiera metodę postępowania w zależności od rozległości obnażenia miazgi, stanu miazgi, stanu tkanek jamy ustnej czy stadium rozwoju korzenia. Celem leczenia jest zachowanie żywej miazgi, co jest szczególnie ważne w przypadku zębów z niezakończonym rozwojem. Utrata żywotności miazgi jest wskazaniem do leczenia kanałowego.