Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 04-09-2020
Cement korzeniowy zwany jest także kostniwem – tę drugą nazwę zawdzięcza budowie, która w wielu aspektach przypomina kość.
Cement zębowy jest to bardzo dobrze zmineralizowaną tkanką, składającą się w 65% z substancji nieorganicznych (fosforany wapnia), natomiast resztę stanowią substancje organiczne, takie jak np. białko kolagen.
Wyróżniamy dwa typy cementu – komórkowy i bezkomórkowy. Cement bezkomórkowy bezpośrednio pokrywa korzeń zęba, natomiast cement komórkowy znajduje się na powierzchni cementu bezkomórkowego, głównie w okolicy wierzchołka zęba.
Warto zaznaczyć, że cement korzeniowy pozbawiony jest unaczynienia i unerwienia i zaliczany jest do tkanek twardych. Jego wzrost postępuje stale wraz z wiekiem człowieka.
Powolne narastanie kostniwa doprowadza do znacznego zwiększenia a nawet całkowitego zamknięcia otworu wierzchołkowego – to niewielki otwór w wierzchołku korzenia, przez który do wnętrza zęba wnikają naczynia krwionośne, limfatyczne oraz nerwy.
Przyjmuje się, że między 10 a 70. rokiem życia warstwa cementu korzeniowego w okolicy wierzchołkowej zęba pogrubia się trzykrotnie.