Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 31-08-2020
Jedną z opcji leczenia w przypadku rozległych braków zębowych może być zastosowanie protezy overdenture. Należy ona do protez nakładkowych, natomiast do jej mocowania wykorzystuje się uzębienie resztkowe lub wszczepy śródkostne. Wskazania do wykonania protezy nakładkowej to najczęściej zachowane uzębienie resztkowe w stanie nienadającym się na standardowe filary protetyczne, siekacze w stanie patologicznego starcia oraz brak zębów w odcinku bocznym. Dodatkowo założenie tego typu protezy szczególnie zalecane jest u pacjentów z utrudnioną adaptacją do innych uzupełnień, jak również hipodoncją oraz rozszczepem warg i podniebienia. Rehabilitacja protetyczna uzupełnieniem nakładkowym przyczynia się do spowolnienia resorpcji podłoża kostnego – w odniesieniu do standardowego użytkowania protez ruchomych przez pacjentów.
Jednak ten rodzaj leczenia posiada pewne przeciwwskazania. Najczęściej są to: głębokie nagryzanie, wysokości kieszonek zębowych ponad 3 mm, przekrzywienia korzeni względem osi długiej, kolbowatość wyrostków zębodołowych czy ograniczona ilość miejsca w zwarciu.
Ponadto pacjent, który decyduje się na leczenie protezą nakładkową, powinien być w odpowiednim stopniu zmotywowany i przestrzegać zasad utrzymania dobrej higieny jamy ustnej.