Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 06-08-2020
Na syryjskim Uniwersytecie Tishreen pochylono się nad problemem skażenia bakteryjnego telefonów komórkowych i potencjalnej roli tych akcesoriów we wzajemnym zakażaniu się pacjentów i personelu dentystycznego. Uczestnikami badania zostali studenci stomatologii., natomiast grupę kontrolną stanowili żacy z wydziału artystycznego i humanistycznego.
Od każdego uczestnika zostały pobrane próbki z telefonu komórkowego (za pomocą bawełnianego wacika zwilżonego solą fizjologiczną). Następnie tę samą procedurę pobierania próbek przeprowadzono po przetarciu telefonu komórkowego czynnikiem odkażającym, a wszystkie próbki były następnie inkubowane w laboratorium na pożywce.
Okazało się, że drobnoustroje są wszędzie – na każdym telefonie komórkowym. odnotowano bowiem wzrost mikroorganizmów w 100% prób.
Najbardziej jednak zaskakujące jest, że nie wszyscy studenci uważają, iż telefon komórkowy może być źródłem patogenów. Zdecydowanie lepsi w tej konkurencji okazują się przyszli dentyści – podejrzliwym okiem na telefon komórkowy jako źródło zakażenia patrzyło aż 92% ankietowanych. W grupie kontrolnej było to zaledwie 60%.