Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 27-07-2020
Podczas wakacyjnych wyjazdów, szczególnie do tropików lub w czasie przebywania w miejscach, w których trudno o właściwe warunki higieniczne, łatwo może dojść do zakażenia jedną z wielu bakteryjnych chorób przewodu pokarmowego. Schorzenia te mogą dawać również objawy w obrębie jamy ustnej. Symptomy są wynikiem toksycznego działania bakterii, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej oraz ogólnego odwodnienia organizmu.
-
Dur brzuszny – wywołany jest przez bakterie z rodzaju Salmonella. Zmiany w jamie ustnej są złożone, uwarunkowane odwodnieniem z powodu wymiotów i wysokiej gorączki o ciągłym charakterze, uszkodzeniem naczyń czy zaburzeniem wydzielania śliny. Język pokryty jest grubą warstwą białego nalotu, pojawiają się wybroczyny, dochodzi do owrzodzeń w obrębie języka czy błon śluzowych. Zdarzają się również spękania na suchych wargach i języku.
-
Czerwonka — wywołana przez bakterie z rodzaju Shigella. Objawy uzależnione są od rodzaju toksyn wydzielanych przez drobnoustroje. Występują: biegunka, podwyższona temperatura ciała, sucha, lśniąca błona śluzowa, popękane wargi czy język.
Choroby te należy leczyć od samego początku, aby uniknąć wtórnego zakażenia innymi bakteriami i powikłań. Śluzówkę jamy ustnej należy często nawilżać, przepłukiwać naparem z siemienia lnianego oraz uzupełniać płyny w leczeniu ogólnym.