Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 11-04-2020
Jajko, podstawowy symbol Świąt Wielkanocnych, to bogate źródło jednego z najbardziej skutecznych naturalnych środków antywirusowych – lizozymu zwanego również muramidazą.
Lizozym został odkryty dopiero na początku XX wieku, ale już wcześniej wiedziano, że białko jaja kurzego w jakiś sposób hamuje rozwój bakterii. W trakcie badań okazało się, że lizozym skutecznie niszczy ściany komórkowe bakterii, a nieco później dowiedzieliśmy się, że tak samo skutecznie enzym ten rozkłada białkowe otoczki wirusów. Doprowadza do lizy, czyli rozpadu cząstki wirusa, a tym samym – hamuje zakażenie. Skuteczność lizozymu jest tak duża, że nazywany jest naturalnym antybiotykiem.
Człowiek także wytwarza lizozym. Enzym znajduje się w ślinie, łzach i pocie.
Aby wykorzystać moc lizozymu w zwalczaniu bakterii i wirusów, należałoby zjadać jajka na surowo. Lizozym to enzym białkowy, zatem obróbka termiczna powoduje, że dochodzi do denaturacji białka tworzącego ten wyjątkowo cenny związek. W rezultacie lizozym traci swoją aktywność.
Pomimo że ani jajko gotowane, ani serwowane w postaci jajecznicy nie będzie już miało aktywności warunkowanej przez lizozym, to nadal pozostaje ono bardzo wartościowym składnikiem diety. Jest bogate w witaminę A, która wspaniale wpływa na śluzówkę jamy ustnej, a oprócz tego zawiera witaminy B, D, E i wiele składników mineralnych. To wystarczający powód, aby wyłączyć je do menu na stałe a nie tylko podczas Wielkanocy.
Tegoroczna Wielkanoc jest wyjątkowa – z uwagi na pandemię COVID-19. PortalDentystyczny.pl życzy więc Państwu na ten czas przede wszystkim dużo zdrowia i – pomimo niepokojących statystyk – doświadczenia wielu pozytywnych emocji.