Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 28-02-2020
Dentyści zalecają, aby techniki mycia zębów mlecznych u dzieci i zębów stałych u dorosłych były zróżnicowane. Dzieci powinny myć zęby ruchem okrężnym, wykonując małe kółka szczoteczką do zębów po powierzchni szkliwa, natomiast dorośli i osoby mające już zęby stałe powinni przejść na system mycia zębów ruchem wymiatającym. Polega on na tym, że po ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni przy dziąsłach czyści się zęby ruchem wymiatającym w kierunku wierzchołka ich korony. Oznacza to, że górne zęby czyścimy ruchami w dół, natomiast zęby z dolnego łuku – ruchami w górę.
Taka technika szczotkowania umożliwia dokładne usunięcie zanieczyszczeń znajdujących się na szkliwie i przy dziąsłach, dzięki czemu nalot nie przedostaje się do kieszonek dziąsłowych, a na zębach nie osadza się kamień, który jest bezpośrednią przyczyną rozwoju stanu zapalnego dziąseł, odsuwania miękkiej tkanki od zęba i obnażania wrażliwej szyjki zębowej.
Zarówno dzieci, jak i dorośli powinni szczotkować zęby przez minimum dwie minuty. To optymalny czas, aby dokładnie oczyścić wszystkie zęby z każdej strony, a także wystarczająco długi, żeby zadziałały składniki czynne znajdujące się w paście do zębów.