Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 24-01-2020
Jabłka – to doskonałe źródło wielu potrzebnych naszemu organizmowi składników. Zawarte w nich substancje chronią mięsień sercowy, zapobiegają otyłości oraz przedłużają życie. To również znakomite źródło naturalnych składników wspomagających prawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej.
Bardzo ważne jest, aby nie obierać jabłek ze skórki – co robi zdecydowana większość osób, które sięgają po te owoce. Powód jest prozaiczny: w skórce zawarta jest największa ilość witamin, minerałów i innych cennych dla zdrowia składników – w tym kwercetyna, flawonoid, który oprócz właściwości antyutleniających potrafi również hamować namnażanie się wirusa opryszczki.
Zjadając jabłka ze skórką nie tylko dostarczamy organizmowi substancji odżywczych, ale też i pomagamy naszym dziąsłom. Spożywanie nieobranych owoców to doskonały masaż dla dziąseł, który korzystnie wpływa na kondycję całej jamy ustnej. Ponadto, jedząc jabłka pozbywamy się osadu z zębów – dlatego owoce te warto mieć ze sobą podczas wędrówek, kiedy nie ma dostępu do miejsca, w którym można wyszczotkować zęby po posiłku. Warto jednak zawsze po zjedzeniu jabłka przepłukać jamę ustną czystą wodą – aby usunąć kwasy, których w tym owocu nie brakuje.
W stanach zapalnych jamy ustnej dobrze jest sporządzić naturalny płyn do płukania przygotowany ze skórek jabłka. Skórkę wystarczy zetrzeć na tarce i zaparzyć. Płynem należy płukać jamę ustną kilkukrotnie w ciągu dnia.