Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 20-12-2019
Chrapanie to dość powszechny problem — według badań dotyczy on wśród polskiego społeczeństwa 40 proc. kobiet i 60 proc. mężczyzn. Chrapanie może być związane ze zdrowiem jamy ustnej bądź być oznaką obturacyjnego bezdechu sennego. Nie jest ono groźne, ale może sprzyjać nadciśnieniu, zwiększać ryzyko chorób serca, udaru czy demencji.
Mechanizm chrapania jest dość prosty: charakterystyczny dźwięk spowodowany jest rozluźnieniem mięśni – także gardła i języka – podczas snu, co doprowadza do zwiotczenia i wibracji tkanek miękkich w tylnej części gardła. Bezdech senny z kolei to zaburzenie oddychania w trakcie snu, polegające na powtarzających się przerwach w oddychaniu na dłużej niż 10 sekund. Średnio takie bezdechy trwają 10-20 sekund; jeśli jest ich 30 i więcej podczas ośmiogodzinnego snu, to rozpoznaje się bezdech senny.
Stomatolog podczas przeglądu jamy ustnej potrafi rozpoznać objawy wskazujące na występowanie u pacjenta bezdechu sennego lub chrapania. Należą do nich zgrzytanie zębami, ślady odbitych zębów na wewnętrznej stronie policzków oraz nadwrażliwość zębów. Dodatkowo problemy sygnalizują także suchość w jamie ustnej czy podrażnienia gardła. Charakterystyczny jest także wygląd języka, a konkretnie jego przypominający falbankę brzeg.