Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Bruksizm – kiedy szczęka żyje własnym życiem
  • 18-12-2019
 

 

 

 

 

Problem bruksizmu jest dość trudny do wykrycia w warunkach domowych. Osoba obarczona tą przypadłością często skarży się na ciągłe zmęczenie, migreny bądź bóle w okolicach karku czy kręgosłupa. Najczęściej jest tak, że „zgrzytanie” zgłasza obudzony w nocy partner, a wtedy stadium zaawansowania choroby może być dość duże. Dlatego dobrze jest pamiętać o przeprowadzaniu okresowych badań jamy ustnej.

 

Czym jest bruksizm?

To odpowiedź na stres. Pod wpływem stresu zaczynamy zaciskać mięśnie szczęki i zgrzytać zębami. Czasem dzieje się, że zgrzytamy bezwiednie – najczęściej w nocy. W efekcie szkliwo pęka i zęby zaczynają się kruszyć. Ponadto przyrastają mięśnie twarzy: żwacze czy mięśnie skroniowe. To powoduje, że twarz staje się kwadratowa, a żuchwa charakterystycznie zarysowana. Czasem zdarza się, że chory zgłasza stomatologowi, że siekacze czy trzonowce „jakoś zaczęły się ruszać". Nic w tym dziwnego. Zęby się chwieją, bo są przeciążone.

 

Aby pomóc pacjentom zmagającym się z problemem bruksizmu, dentyści proponują założenie szyny relaksacyjnej. Jest to silikonowa nasadka na górny łuk zębowy, zakładana na noc. Uniemożliwia ona silne ściskanie i ścieranie zębów.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS