Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 13-11-2019
W 2018 r. przeprowadzano badanie, które miało na celu określić liczbę młodych Polaków borykających się z problemem defektów rozwojowych szkliwa zębów (ang. developmental defects of tooth enamel – DDE). Są to schorzenia wpływające na estetykę zębów. Wyniki pokazały, że wśród badanej młodzieży w wieku 16 lat z powodu obecności DDE prawie co piąta osoba starała się nie odsłaniać zębów podczas uśmiechu, 8,7 proc. badanych unikało spotykania się ze znajomymi, a 5,7 proc. zostało wyśmiane przez rówieśników.
Defekty rozwojowe szkliwa objawiają się ścienieniem warstwy ochronnej zęba lub jej całkowitym miejscowym brakiem. Nie należy z tego powodu liczyć na naturalnie piękny uśmiech, ponieważ na szkliwie pojawiają się przebarwienia oraz nieprzezroczystości.
DDE – w zależności od czynnika przyczynowego – mogą obejmować pojedyncze zęby bądź całą jamę ustną. Najczęstszą przyczyną tych nieprawidłowości jest wcześniejszy uraz lub infekcja zęba mlecznego. Nie można jednak wykluczyć czynników genetycznych oraz środowiskowych, wśród których można wymienić zanieczyszczenie środowiska czy niski status socjoekonomiczny.