Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 17-09-2019
Statystyki pokazują, że przeciętny Polak zjada 40 kg cukru rocznie. To dużo; i niekorzystnie dla zdrowia. Cukier powoduje bowiem wiele chorób, m.in. otyłość, cukrzycę, schorzenia układu sercowo-naczyniowego i nowotwory. Adam Niedzielski p.o. prezesa NFZ zaproponował wprowadzenie podatku od cukru – w postaci akcyzy od produktów zawierających cukier. Na początek – od napojów słodzonych. I najlepiej od 2020 r.
Taki podatek, dla produktów z zawartością cukru powyżej 5 gramów na 100 mililitrów produktu, wprowadziły już: Kanada, USA, Australia, Francja, Finlandia i Węgry – w trosce o zdrowie swoich obywateli.
Spożycie słodyczy czy napojów słodzonych warto ograniczyć bez podatku; i zastąpić je orzechami, owocami czy wodą. Nie chodzi bowiem o to, aby całkowicie wyeliminować cukier z diety, ponieważ jest on nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania – glukoza to główne źródło energii dla organizmu. Warto jednak pamiętać o zbilansowanej diecie, aby dostarczyć do organizmu wszystkie niezbędne substancje, w tym również cukier, ale – najlepiej – w postaci złożonych węglowodanów. W tym celu zaleca się spożywanie kasz, warzyw, nasion strączkowych, takich jak groch, fasola, soczewica, czy nasion słonecznika.