Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 13-08-2019
Istnieje wiele schorzeń, które mogą być przeniesione na drugą osobę przez pocałunek – wystarczy jeden, aby zarazić się drobnoustrojem – nieraz na całe życie.
-
Próchnica – do zakażenia dochodzi podczas pocałunków z wymianą śliny, w której znajdują się bakterie, głównie Streptococcus mutans. Mikroorganizmy te bardzo szybko mutują, dlatego zniszczenie ich przysparza wiele problemów. Gatunek ten żyje i rozmnaża się w płytce nazębnej: przetwarza resztki pokarmowe i uwalnia produkty przemiany materii w postaci kwasów. Powoduje to, że szkliwo zębów traci minerały, a twarde tkanki zęba stopniowo się rozpuszczają.
-
Opryszczka – jedna z najczęstszych chorób przenoszonych przez pocałunek. Przez wielu ludzi traktowana jest jak lekka przypadłość, która pojawia się i znika. Jest jednak inaczej, gdyż wirus opryszczki po dostaniu się do ludzkiego organizmu pozostaje w nim na zawsze, chroniąc się w zwojach nerwowych i aktywując się w momentach osłabienia odporności.
-
Zapalenie jamy ustnej – jest przenoszone ze śliną. Może mieć charakter lekki lub ciężki, lecz z reguły objawia się obrzękiem, pogrubieniem i małymi rankami. Nie prowadzi do poważnych skutków ubocznych, choć jest to nieprzyjemne schorzenie.
-
Mononukleoza – zwana wręcz “chorobą pocałunków”. Patogen dostaje się do organizmu człowieka wraz ze śliną i powoduje gorączkę, silne bóle gardła, utratę sił i powiększenie węzłów chłonnych szyi.