Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 22-07-2008
Wyjeżdżając na wakacje nie wolno zapomnieć o zabraniu ze sobą dokumentu potwierdzającego opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne:
-
karty ubezpieczenia
-
druku ZUS
-
legitymacji ubezpieczenia zdrowotnego pracownika (oraz członków jego rodziny)
-
legitymacji rencisty/emeryta
-
dowodu wpłaty składek na ubezpieczenia dla: ubezpieczonych w KRUS, prowadzących działalność na własny rachunek, opłacających dobrowolną składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Osoby powyżej 18 roku życia, uczące się, powinny mieć ze sobą dokument potwierdzający fakt kontynuacji nauki.
Kiedy nagle rozboli ząb albo przytrafi się np. uraz w obrębie aparatu żującego, tylko na podstawie tego dokumentu należy się bezpłatna opieka zdrowotna na terenie całego kraju. Brak potwierdzenia przynależności do systemu opieki zdrowotnej może skutkować pełną odpłatnością za otrzymane usługi medyczne, jeśli w ciągu 7 dni od daty otrzymania świadczenia nie przedstawimy aktualnego dokumentu potwierdzającego opłacenie składek.
Na podstawie dokumentu potwierdzającego opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne mamy pełne prawo do bezpłatnych konsultacji i leczenia na terenie całego kraju – nie tylko w przypadkach zagrażających życiu.
- Wyjeżdżając do innego województwa, pacjent ma zagwarantowaną możliwość skorzystania z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. W stanach nagłych możemy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu w placówce mającej umowę z NFZ, gdzie bez wypełniania deklaracji otrzymamy pomoc. Możemy też zgłosić się do szpitalnej izby przyjęć lub szpitalnego oddziału ratunkowego – informuje Jolanta Pulchna, rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ.
Ubezpieczony pacjent ma prawo do bezpłatnych konsultacji i leczenia w każdym gabinecie stomatologicznym, który ma podpisany kontrakt z NFZ; na takich samych zasadach jakie obowiązują w miejscu zamieszkania. Ma prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zarówno w przypadkach nagłych jak i z planowanego leczenia. O ile jednak w przypadku nagłym pacjent zamiejscowy otrzyma świadczenie szybko, o tyle w przypadku planowanego leczenia trzeba liczyć się z z tym, że udzielenie świadczeń zależeć będzie od wyznaczonego terminu wizyty.
By skorzystać z bezpłatnych usług stomatologicznych poza miejscem zamieszkania nie potrzeba żadnego skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.
Źródło: „Dziennik Polski”