Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 17-03-2016
Dzięki systemowi CAD/CAM leczenie protetyczne może być skrócone do minimum, a piękny uśmiech staje się dostępny praktycznie od ręki, czyli na jednej wizycie u dentysty.
CAD to skrót od Computer Aided Design – komputerowo wspomaganego projektowania; CAM, skrót od Computer Aided Manufacturing, oznacza komputerowo wspomagane wytwarzanie. Oba systemy połączone razem wspomagają wytwarzanie nowoczesnych protez – nie tylko dentystycznych.
Oszczędność czasu, możliwość poznania szczegółów budowy układu stomatognatycznego i szansa na wykrycie nieprawidłowości w zgryzie, przesunięć w łuku zębowym oraz niewłaściwe ustawienie starszych koron, a przede wszystkim: precyzja wykonania uzupełnienia i wyeliminowanie prawdopodobieństwa błędu popełnionego przez człowieka – to podstawowe zalety stosowania systemu CAD/CAM w projektowaniu i wytwarzaniu nowoczesnych uzupełnień dentystycznych.
- Program daje możliwość zanalizowania budowy zgryzu w statyce, a także oblicza dzięki umieszczonym na zębach specjalnym czujnikom, jak pracują zęby pacjenta podczas żucia. W ten sposób można wychwycić np. nadmierny nacisk na niektóre powierzchnie, który z czasem mógłby prowadzić do uszkodzenia zębów. Umożliwia to korektę zgryzu i doprowadzenie do idealnej pracy powierzchni stycznych i żujących – wyjaśnia Krzysztof Sołtyk, stomatolog i implantolog z Warszawy.
Procedura rozpoczyna się od skanowania jamy ustnej pacjenta. Trwa to ok. 2-3 minuty. Dane ze skanera są przesyłane do komputera i uzupełniane przez dentystę o wytyczne odnośnie mającej powstać protezy. Na monitorze powstaje trójwymiarowy obraz, na bazie którego program tworzy wirtualny model korony lub mostu protetycznego. Model ten jest dopracowany przez dentystę i umieszczany w wirtualnym bloczku materiału, z którego ma powstać uzupełnienie. Tak przygotowany zestaw danych jest przesyłany drogą elektroniczną do frezarki cyfrowej. Specjalista dobiera odpowiedni bloczek materiału protetycznego i uruchamia frezarkę, która w oparciu o dane otrzymane z komputera, wycina precyzyjnie uzupełnienie i poleruje je. Proces ten trwa kilka minut. Na koniec możliwe jest jeszcze skorygowanie koloru protezy i jej połysku. Następnie dentysta umieszcza gotowy element protetyczny w szczęce pacjenta.
Całość procedury wykonywana jest w jednym gabinecie stomatologiczno-protetycznym i w czasie jednej wizyty. Koszt wykonania protezy w technologii CAD/CAM bywa czasem wyższy niż w technologii tradycyjnej, ale najczęściej staje się już porównywalny, a w niektórych klinikach tak wykonane protezy są nawet tańsze od tradycyjnych – ponieważ dentysta nie ponosi wydatków na prace wykonane w laboratorium protetycznym, wykonanie wycisku, modelu i uzupełnień tymczasowych.
Źródło: „Zdrowie”