Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 08-03-2016
… się ścierają, żółkną, ciemnieją, przebarwiają. Co trzeba robić, aby uśmiech odmładzał?
-
Właściwie oczyszczać – prawdopodobnie tylko niewielki odsetek społeczeństwa czyści zęby dobrze, czyli używa do tego szczoteczki, pasty, wody do płukania jamy ustnej i nitki dentystycznej. Większość z nas czyści zęby za słabo albo za mocno, zbyt krótko lub zbyt długo. Za długie i za mocne szczotkowanie niesie ryzyko uszkodzenia: szkliwa i tkanek przyzębia poprzez ścieranie powierzchni zębów lub dziąseł. W uszkodzonym szkliwie może rozwijać się próchnica, a odsunięcie dziąseł od zębów powoduje rozwój stanów zapalnych w tkankach przyzębia, nadwrażliwość zębów i próchnicę w odsłoniętych szyjkach zębowych. Z kolei czyszczenie niedbałe zwiększa ryzyko próchnicy i paradontozy.
-
Bezpośrednio po usunięciu zęba wstawiać implant lub protezę, dzięki którym rozprostuje się zagłębienia skóry i zmarszczki wokół ust poprzez „podniesienie” tkanek opadających po ekstrakcji zęba będącego naturalną podporą dla tkanek w dolnej partii twarzy – nieuzupełnienie luki po utraconym zębie powoduje zniekształcenie linii uśmiechu, zapadanie się policzków i opadanie warg, co sprzyja tworzeniu bruzd i przez co twarz sprawia wrażenie smutnego, starczego wyglądu.
-
Usuwać przebarwienia i rozjaśniać kolor szkliwa, ponieważ biel podświadomie kojarzy się z młodością – najlepiej do tego nadają się zabiegi wybielania zębów przeprowadzone w gabinecie stomatologicznym, ale preparaty uznanych firm do stosowania na noc także są skuteczne. Na zmianę koloru najbardziej podatne są zęby żółte.
-
Wydłużyć zęby – szczególnie u osób, które z natury mają krótkie korony zębowe, lub których zęby przednie (od jedynek do trójek) mają taką samą długość. Z wiekiem zęby się ścierają i skracają, przez co stają się mniej widoczne podczas uśmiechu. Jeśli skrócą się na tyle, że nie będą odsłaniane podczas uśmiechu, podświadomie taka osoba będzie odbierana jako bezzębna. Jest to spostrzeżenie szczególnie istotne w odniesieniu do kobiet, które zazwyczaj bardziej dbają o swój wygląd niż panowie. Najlepszym rozwiązaniem na wydłużenie zębów są licówki. Wydłuża się nimi korony zębów tak, by podczas uśmiechu układały się w łuk.
-
Jednakowa troska o zęby przednie, jak i o boczne czy tylne oraz o dolne. Inwestując tylko w górny łuk zębowy, popełniamy błąd – bo wtedy całość uśmiechu wygląda nienaturalnie.
-
Dbać o estetykę różową, czyli o właściwą linię dziąseł. Jeśli uznamy, że wymaga ona wyrównania, można kształt tzw. girlandy dziąsłowej chirurgicznie wyretuszować albo też można dziąsła ukryć, kiedy chcemy, żeby podczas uśmiechu były widoczne tylko zęby. W drugim przypadku podaje się do mięśnia wargi toksynę botulinową.
Źródło: „Claudia”