Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 24-03-2015
Cukier, najsłodszy wróg ludzkiego zdrowia i ulubieniec bakterii próchnicy, powinien być zjadany w jak najmniejszych ilościach. Wg Światowej Organizacji Zdrowia powinniśmy dążyć do tego, aby w codziennej diecie cukry proste stanowiły maksymalnie 10 proc. dobowego spożycia kalorii. Ideał, do którego powinno się usilnie skłaniać, to nie więcej niż 5 proc. dziennie. Obecnie w Wielkiej Brytanii w menu dorosłych cukry proste stanowią przeciętnie 11,6 proc. całkowitej ilości spożywanych kalorii, natomiast u dzieci – już ponad 15 proc. Eksperci z WHO wskazują na to, że docelowy powinien być próg 5 proc., ponieważ wartość 10 proc. jest jeszcze i tak za wysoka, aby można było w ten sposób zapewnić ochronę przed metabolicznymi chorobami cywilizacyjnymi.
Dr Francesco Branca, dyrektor Departamentu WHO ds. Żywienia dla Zdrowia i Rozwoju uważa, że redukcja ilości spożywanych cukrów prostych to klucz do zmniejszenia zachorowalności na choroby niezakaźne. Istnieją bowiem solidne naukowe dowody na to, że redukcja ilości spożywanego cukru do zaledwie kilku procent w dziennym jadłospisie chroni nie tylko przed próchnicą, ale także przed cukrzycą, nadwagą i otyłością.
Zalecenia WHO odnoszą się do cukru spożywanego w postaci słodyczy, słodkich napojów znajdującego się w sokach owocowych czy w miodzie, natomiast nie dotyczą cukrów wchodzących w skład mleka, świeżych owoców czy warzyw, ponieważ brakuje dowodów na to, aby wpływały one negatywnie na nasze zdrowie.
Źródło: WHO