Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 19-11-2014
Coraz częściej producenci filmowi tworzą dzieła, które – poza podstawową funkcją kulturalno-artystyczno-rozrywkową – pełnią też rolę edukacyjną. Jednym z pionierów tego nurtu jest kultowy już, i tasiemcowaty, „Klan”. Do grona seriali pełniących również misję edukacyjną dołączyła niezwykle popularna, odcinkowa produkcja pt. „Lekarze”. Niewielu wie, że film powstaje przy współudziale ok. 30 konsultantów medycznych, często utytułowanych autorytetów z zakresu ochrony zdrowia w Polsce. Materiał, który powstaje na potrzeby serialu, zawiera czasem przebitki z prawdziwych zabiegów operacyjnych, a ręce zabiegowców, oglądane podczas filmowej operacji, czasem są dłońmi rzeczywistych lekarzy.
Prof. Zbiegniwe Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, główny konsultant serialu, w rozmowie, którą przeprowadziła z nim dziennikarka Polskiego Radia, podkreśla, że w pracy lekarza liczy się działalność zespołowa. To współpraca interdyscyplinarna – pomiędzy wykonawcami badań diagnostycznych i lekarzami różnych specjalności oraz dobra współpraca z pielęgniarkami i z pacjentem – jest gwarantem sukcesu leczenia. W życiu jest inaczej, niż ukazywano to w popularnym serialu „Dr House”:
- Działalność w pojedynkę nie doprowadzi do sukcesu, a poza tym trudno oczekiwać, żeby był jeden mądry otoczony oceanem całym głupków (...) - zauważa prof. Z. Gaciong.
Źródło: Polskie Radio