Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
To trzeba wiedzieć o leczeniu w ramach NFZ
  • 17-04-2014
 

 

 

 

 

 

Leczenie zębów na ubezpieczenie w ramach kontraktu z NFZ, jaki ma podpisany gabinet stomatologiczny, wydaje się nieskomplikowane, jeśli do dentysty – najczęściej przyjmującego w przychodni leczniczej - idzie osoba dorosła z bólem zęba lub dziecko uczące się. Są jednak sytuacje, kiedy nie wiemy, czy przysługuje nam darmowa wizyta u specjalisty. Oto kilka z nich.

 

  • Leczenie w gabinecie prywatnym – leczenie zębów na ubezpieczenie przysługuje, jeśli gabinet taki ma podpisany kontrakt z Funduszem Zdrowia. Poinformuje o tym biała tabliczka z naniesionym granatowym logo NFZ, która musi znaleźć się na budynku,w miejscu widocznym i ogólnodostępnym. Wykaz wszystkich placówek, które w danym okresie mają podpisaną umowę z Funduszem, jest dostępny na stronie internetowej NFZ. Warto tam zajrzeć, jeśli nie wiemy, gdzie szukać dentysty leczącego za darmo albo mamy wątpliwości, czy w danym gabinecie realizowany jest kontrakt.

  • Brak kilku zębów – leczenie protetyczne przysługuje raz na 5 lat i – uwaga – jeśli braki w uzębieniu dotyczą 5 sztuk zębów. Darmowa naprawa protezy przysługuje zaś raz na 2 lata.

  • Leczenie ortodontyczne 12-latka – lepiej zaczynać wcześniej, ponieważ przysługuje ono na kontrakt tylko do ukończenia przez dziecko 12 roku życia i to w zakresie aparatu ruchomego. Pierwszą wizytę u ortodonty warto zaplanować na ok. 9 rok życia dziecka, aby potem móc w pełni korzystać z darmowego leczenia (w zależności od przypadku może ono trwać od kilku miesięcy do kilku lat). Biorąc pod uwagę fakt, że w kolejce do ortodonty czeka się na pierwszą wizytę nawet dwa lata, o rejestracji dziecka trzeba pomyśleć odpowiednio wcześnie, nawet w 7 roku życia.

  • Wizyta niemowlęcia – darmowe konsultacje profilaktyczne przysługują przez okres całego dzieciństwa, zatem do dentysty można zabrać już kilkumiesięcznego malca. Najlepiej pierwszą wizytę zaplanować na 6 miesiąc życia. Będzie to wizyta kontrolna, podczas której stomatolog oceni stan jamy ustnej i przebieg procesu ząbkowania oraz udzieli wskazówek odnośnie zachowania higieny jamy ustnej.

  • Usuwanie kamienia nazębnego – można zabieg raz na rok wykonać w ramach NFZ. Częściej, bo raz na 6 miesięcy, mogą z niego skorzystać kobiety w ciąży i połogu.

Źródło: „Nowiny”

 

 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS