Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 22-07-2013
Od lipca 2013 r. każdy uprawniony do korzystania z usług medycznych realizowanych w ramach kontraktów z NFZ może przez internet sprawdzić historię swojego leczenia. Fundusz uruchomił w całej Polsce system ZIP, czyli zintegrowany informator pacjenta.
- Jest to źródło wiedzy dla każdego pacjenta, który teraz jednym kliknięciem myszki będzie mógł sprawdzić, ile kosztowało jego leczenie w ostatnich latach. W przyszłości na koncie każdego pacjenta będzie też informacja o kwocie, jaką do systemu wpłacił. Będzie można sobie porównać, ile pieniędzy się wpłaciło, a ile zostało wydane na nasze leczenie. Musimy tu oczywiście pamiętać o zasadzie solidaryzmu społecznego, dlatego wiadomo, że będą duże dysproporcje - tłumaczy Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ.
Poprzez ZIP można sprawdzić, ile kosztowało leczenie i gdzie zostało wykonane: podane jest miejsce i adres udzielenia usługi medycznej. W systemie zawarte też są informacje o realizacji recept refundowanych oraz dane na temat wizyt i pobytów w szpitalach i przychodniach. Dostęp pacjentów do tych danych umożliwi wykrycie i zmniejszenie liczby nieprawidłowości w wykorzystywaniu środków publicznych na leczenie.
Dla bezpieczeństwa osób korzystających z ZIP konta nie są imienne i nie jest wymagane korzystanie z numerów osobistych, np. PESEL. Każde z kont zaopatrzone jest tylko w indywidualny numer nadawany w placówce NFZ.
Jak zacząć korzystać z systemu?
-
Udaj się do najbliższej siedziby NFZ w celu założenia konta. Proces zakładania trwa ok. 5 minut. Miej przy sobie dowód osobisty.
-
Wypełnij krótki formularz.
-
Urzędnik pracujący w sali obsługi nada ci unikalny login i hasło. Otrzymasz je w bezpiecznej kopercie (tj. takiej, w jakiej otrzymujemy zawsze kody PIN do kart bankomatowych).
-
Po powrocie do domu wejdź na stronę zip.nfz.gov.pl i zaloguj się, wpisując otrzymany login i hasło.
-
Sprawdź swoją historię leczenia.
Wykryte nieprawidłowości pomiędzy stanem fatycznym, a tym, co zawiera dokumentacja medyczna potwierdzająca przebieg leczenia, należy zgłaszać do najbliższego oddziału NFZ.
Źródło: „Polska Dziennik Łódzki”