Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 24-05-2013
Śluzówka jamy ustnej i inne elementy tej części ciała to miejsca, w których lokalizuje się jeden z najdynamiczniej rozwijających się nowotworów: rak jamy ustnej. Dynamice rozprzestrzeniania się choroby sprzyja specyficzne środowisko jamy ustnej: budowa anatomiczna, bogate unaczynienie naczyniami układu krążenia oraz limfatycznego, a także bezpośredni kontakt z czynnikami potencjalnie rakotwórczymi (np. palenie tytoniu, noszenie kolczyków na języku czy w policzkach). W prawie połowie przypadków nowotwór jamy ustnej umiejscawia się w na języku: w części ruchomej organu lub u nasady. Język jest ruchliwy, a to może wpływać na dynamikę choroby i dawać dość wcześnie przerzuty do węzłów chłonnych szyjnych. Nowotwór jamy ustnej lokalizuje się też dość często na podniebieniu, na dnie jamy ustnej czy na błonie śluzowej policzków. Opis zmiany zwanej leukoplakią, która powinna wzbudzić niepokój, podaje dr n. med. Maria Panaś, prezes Sekcji Chirurgii Stomatologicznej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego:
- To jest biała plama lub smuga na błonie śluzowej, która się nie ściera. Rozróżniamy leukoplakię homogenną i niehomogenną. Niehomogenna ma powierzchnię niejednolitą, brodawkowatą. Natomiast homogenna to raczej zmętnienie nabłonka, bardziej płaskie. Leukoplakia brodawkowata rozrastająca się jest niebezpieczna i kwalifikuje się do leczenia chirurgicznego. Natomiast homogenną leczymy zachowawczo stosując odpowiednie płukanki, pędzlowanie. Zmiana potencjalnie złośliwa to także erytroplakia -czyli czerwone plamy na błonie śluzowej, wykazujące, warto dodać, dużo wyższe ryzyko zezłośliwienia niż plamy białe. U niektórych pacjentów występują dwie formy zmian: biała i czerwona plama.
Rokowanie w przypadku zmian potencjalnie złośliwych jest bardzo dobre. W sytuacji, kiedy u pacjenta stwierdzono zmiany nowotworowe, rokowanie zależy od stopnia zaawansowania, wielkości i umiejscowienia guza.
Źródło: „Dziennik Polski”