Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 28-11-2012
Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego alarmują: próchnica zżera zęby dzieci. W porównaniu ze wskaźnikami uzyskanymi kilka lat temu po badaniach na grupie trzylatków, obecne wyniki są jeszcze gorsze. „Ich [naukowców – przyp. red.] zdaniem - profilaktyka stomatologiczna adresowana do najmłodszych Pomorzan praktycznie nie funkcjonuje, a porady z tego zakresu, kontraktowane przez pomorski oddział NFZ są tylko fikcją” - czytamy w „Dzienniku Bałtyckim” w wydaniu z dn. 7.11.2012 r.
- Według najnowszego raportu wśród dzieci sześcioletnich, np. w powiecie kartuskim zaledwie 4 proc. nie ma próchnicy, w rejonie Wejherowa - jedynie 2 procent! Nieco lepiej jest w Nowym Dworze Gdańskim, gdzie „wolnych“ od próchnicy jest 14 proc. dzieci w wieku 6 lat, czy w Gdańsku - 37 proc. - wylicza prof. Katarzyna Emerich, kierownik Katedry i Zakładu Stomatologii Wieku Rozwojowego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Próchnica to choroba wysoce zakaźna i może prowadzić do szeregu schorzeń ogólnoustrojowych, w tym do rozwoju alergii. Błyskawicznie niszczy słabiej zmineralizowane zęby mleczne i atakuje zęby stałe zaraz po ich wyrżnięciu się. Stomatolodzy przekonują, że najważniejsza w przypadku zapobiegania próchnicy u dzieci jest edukacja rodziców, jednak praktyka pokazuje, że profilaktyka finansowana przez Fundusz Zdrowia nie istnieje – pomimo kontraktowania świadczeń z tytułu udzielania porad i prewencji próchnicy.
- Gdy rodzice chcą z takiej porady skorzystać i dowiadują się, że mają się zgłosić za pół roku, to w ogóle z niej rezygnują - wyjaśnia profesor. - Natomiast z bólem zęba dziecko będzie przyjęte natychmiast. I w praktyce bólowe interwencje „zjadają“ wszystkie środki z NFZ.
Kraje Europy Zachodniej idą w kierunku zwiększania puli wydatków na profilaktykę, obcinając przy tym fundusze przeznaczane na leczenie. Tak robi się np. w Danii, gdzie kwoty przeznaczone na leczenie obniżono o 40 proc., dofinansowano zaś działania prewencyjne. I taki sposób działania powoduje, że państwa te wygrywają walkę z próchnicą.
Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na badaniach i analizie uzyskanych wyników nie poprzestali i sami zatroszczyli się o stworzenie dobrego programu profilaktycznego. Z początkiem przyszłego roku ruszy akcja kierowana do dzieci w wieku 1-3 lat mieszkających na Pomorzu. Przewidziano, że będzie trwała do 2014 r. i początkowo obejmie 1000 maluchów.
- Rodzice będą instruowani, dzieci badane, a ząbki lakierowane - wylicza prof. Emerich. - Program powinien dać konkretne efekty.
Źródło: „Polska Dziennik Bałtycki”