Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 09-11-2012
Od przyszłego roku zmienią się zasady rejestrowania w gabinetach i klinikach współpracujących z Funduszem Zdrowia.
Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniodawców to nowy system uruchamiany przez NFZ, który zacznie działać w naszym kraju od stycznia 2013 roku. Obecnie jest testowany w trzech województwach: kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim i mazowieckim. Kolejne województwa przystąpią do testów w październiku oraz w listopadzie. Dzięki nowym rozwiązaniom usprawnieniu ma podlegać relacja na linii pacjent – przychodnia – szpital. Umożliwi to szybsze zweryfikowanie, czy pacjent, który zgłasza się do przychodni lub szpitala, ma prawo do tego, aby leczyć się na ubezpieczenie. W praktyce wyglądać będzie to tak, że osoba chcąca skorzystać z darmowego leczenia, będzie musiała okazać w rejestracji placówki medycznej jakikolwiek dokument tożsamości zawierający jej PESEL. W ciągu kilku sekund system poinformuje, czy pacjent jest ubezpieczony.
Jeśli do rejestracji dotrze odpowiedź negatywna, nie będzie to równoznaczne z tym, że świadczeniobiorca nie będzie mógł skorzystać z darmowego leczenia. Będzie musiał wtedy wypełnić pisemne oświadczenie o prawie do leczenia na ubezpieczenie.
- W ramach testów świadczeniodawcy uzyskają dostęp do rzeczywistych danych pacjentów z Centralnego Wykazu Ubezpieczonych. Na razie nie zwolni ich to z obowiązku potwierdzania prawa do świadczeń - podkreśla Jan Raszeja, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ.
Nowy system po całkowitym wdrożeniu odciąży jednak świadczeniodawców działających w ramach kontraktu z Funduszem Zdrowia od obowiązku sprawdzania, czy pacjent ma prawo do leczenia na ubezpieczenie. Działania te będą należały do NFZ. I to Fundusz Zdrowia będzie administracyjnie lub sądownie ścigał pacjenta, który podda się darmowemu leczeniu, a okaże się, że nie jest ubezpieczony.
Źródło: „Nowości”