Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 07-11-2012
Nawet na amatorskiej sesji zdjęciowej zostaną bezlitośnie wyłapane niedoskonałości uśmiechu. Dlatego osoby, które nie mogą pochwalić się ładnym uzębieniem, najczęściej odczuwają dyskomfort na myśl o znalezieniu się na fotografii i odruchowo zasłaniają dłonią śmiejące się usta, kiedy w ich stronę zostaje skierowany obiektyw aparatu fotograficznego. Piękny uśmiech to podstawa udanego życia towarzyskiego oraz sukcesu zawodowego; zasłanianie ust bywa odbierane jako zachowanie informujące o nieszczerości. Aspekt zdrowotny troski o zęby to priorytet, ale warto o nie dbać także po to, aby otoczenie odbierało uśmiech jako szczery.
W likwidacji kompleksów powstających na skutek wątpliwej jakości urody uśmiechu pomoże stomatologia zachowawcza, protetyka oraz stomatologia estetyczna. Z zabiegów estetycznych w pierwszym rzucie mogą skorzystać jedynie te osoby, które nie mają ubytków ani wad zgryzu. Jeśli zęby są chore lub istnieją nieprawidłowości w zgryzie, należy przede wszystkim zająć się likwidacją wady zgryzu i wyleczeniem próchnicy oraz uzupełnieniem ubytków i luk w uzębieniu, a dopiero na koniec można poddać się zabiegom takim jak wybielanie zębów. Priorytetem zawsze jest przywrócenie funkcjonalności zgryzu i zapewnienie jego prawidłowego działania. Skupienie się tylko na zabiegach estetycznych takich jak wybielanie zębów czy likwidacja przebarwień znajdujących się na szkliwie w sytuacji, kiedy uśmiech jest dziurawy, mija się z celem.
- Powody do leczenia wad zgryzu są nie tylko estetyczne, ale i zdrowotne. Wady zębowe takie jak zrotowane i stłoczone zęby uniemożliwiają prawidłowe oczyszczanie, przez co są bardziej narażone na próchnicę oraz choroby przyzębia. Duże dysproporcje wielkości szczęki i żuchwy są powodem wad szkieletowych, mogących mieć wpływ na nieprawidłową funkcję żucia, przez co cierpi układ pokarmowy i stawy skroniowożuchwowe - mówi Agnieszka Szygenda, stomatolog z Orident w Poznaniu.
Warto też pamiętać, że dzięki zabiegom stomatologicznym i leczeniu ortodontycznemu można w wyraźny sposób poprawić wygląd twarzy, profil ust i zmniejszyć widoczność zmarszczek. To ważny estetyczny efekt zabiegów typowo leczniczych.
Źródło: „Polska Głos Wielkopolski”