Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Stomatologiczna apteczka wczasowicza
  • 20-08-2012
 

 

 

 

 

Kompletując apteczkę pierwszej pomocy na wakacje, oprócz farmaceutyków, które obniżają gorączkę i działają odkażająco, warto wyposażyć ją w leki, które przydają się na wypadek wystąpienia kłopotów z zębami i jamą ustną. Jeśli na wakacje zabieramy dzieci, w apteczce muszą znaleźć się preparaty przeznaczone specjalnie dla nich. Dużej uwagi wymaga wybranie środka, który nadaje się do likwidowania bólu u zupełnie małych dzieci – wprawdzie niemowlętom ból nie dokuczy z powodu próchnicy, ale mogą pojawić się dolegliwości ze strony dziąseł podczas ząbkowania.

W skład niezbędnego wyposażenia „stomatologicznej” apteczki wchodzić powinny:

  • Środki przeciwzapalne i leki o działaniu przeciwbólowym – przydają się nie tylko wtedy, gdy dopadnie ból zęba, ale również w sytuacji wystąpienia kłopotów z dziąsłami lub zaostrzenia istniejących stanów zapalnych w jamie ustnej. Mogą to być preparaty syntetyczne lub oparte na naturalnych składnikach, np. buteleczka z nalewką ziołową czy saszetki typu fix z ziołowym suszem. Z powodu dzieci warto zabrać rumianek – można napar z tego zioła traktować jak płyn do płukania jamy ustnej przy podrażnieniu śluzówki lub przy wystąpieniu aft, albo też użyć go do przemywania buzi niemowlęcia. Z kolei torebki z suszoną szałwią przydają się do przygotowywania płukanki przynoszącej ulgę cierpiącym na paradontozę i zakażenia jamy ustnej. Dobrym wyborem jest zabranie żelu stomatologicznego, np. sacholu.

  • Żel dla ząbkujących maluchów – to produkt absolutnie pierwszej potrzeby, kiedy na wakacje zabieramy paromiesięczną pociechę. Żel może przydać się nawet dorosłym wczasowiczom – „ząbkującym” z powodu wyrastających ósemek.

  • Sterylna, gęsta gaza, najlepiej w postaci niewielkich, pakowanych oddzielnie kawałków – przyda się do nawijania na palec, kiedy przyjdzie czas na przemywanie buzi niemowlęcia w warunkach polowych.

  • Preparat do samodzielnego zakładania plomb – jest dostępny bez recepty i świetnie sprawdza się, kiedy ząb ukruszył się lub ułamał na twardym pokarmie albo kiedy plomba wypadła albo się ukruszyła. Materiał do tymczasowego wypełnienia ubytków można stosować na zęby mleczne i stałe. Do czasu kontaktu ze stomatologiem ochroni ząb przed dalszym uszkodzeniem i zapewni zabezpieczenie przed przykrymi doznaniami bólowymi wynikającymi z odsłonięcia wewnętrznych warstw zęba.

  • Pałeczki o zaokrąglonych końcach – przydają się do pędzlowania jamy ustnej u dzieci, którym często dokuczają pleśniawki.

  • Woda utleniona – do odkażania ran, ale również do płukania jej roztworem jamy ustnej, w której toczy się zakażenie. Uwaga: nadużywanie wody utlenionej do płukania jamy ustnej może prowadzić do przerostu brodawek nitkowatych na języku.

Źródło: Opracowanie własne

 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS