Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 02-08-2012
Zęby mądrości były niezbędne człowiekowi pierwotnemu do żucia twardego pożywienia. Współczesny człowiek spożywa pokarmy zmiękczone obróbką kulinarną, jego szczęki uległy zmniejszeniu, a zęby mądrości nie zawsze wyrastają. Jeśli już się pojawią, to przeważnie nie w komplecie; i nie zawsze całkowicie wynurzają się z dziąsła. Utrzymanie ich w czystości przysparza wielu osobom sporych problemów, a dentystom – kłopotów podczas ich plombowania spowodowanych lokalizacją tych zębów w łuku.
Z powodu kłopotów z ósemkami jeszcze niedawno stomatolodzy zalecali rutynowe ich usuwanie. Obecnie mówi się, że zęby mądrości nie powinny być pochopnie usuwane, głównie ze względu na ryzyko pojawienia się powikłań.
Pacjenci często odczuwają po usunięciu ósemek ból głowy i twarzy – dzieje się tak, ponieważ ósemki są połączone z ośrodkowym układem nerwowym poprzez nerw trójdzielny. Ekstrakcja zęba mądrości to jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej i powinna być przeprowadzana przez doświadczonego lekarza. Kłopoty mogą pojawić się podczas usuwania ósemek zatrzymanych.
- Praktycznie codziennie usuwamy zatrzymane ósemki, które u pacjentów powodują wiele problemów. Dla doświadczonego stomatologa lub chirurga szczękowego, przeprowadzenie takiego zabiegu jest już rutyną. Nie powinien usuwać ósemek niedoświadczony lekarz, bo mogą się pojawić problemy - tłumaczy Maciej Nowiński, stomatolog.
Usunięcie zębów mądrości powinno mieć miejsce w sytuacji, kiedy z ich powodu pojawia się obrzęk, ból, ząb jest zniszczony silnie przez próchnicę, zatrzymany, albo też utrudnia lub uniemożliwia przeprowadzenie leczenia ortodontycznego czy protetycznego. Jeśli zęby mądrości są zdrowe, należy je zostawić.
- Nie ma potrzeby, żeby usuwać zdrowy ząb. Uwagę powinniśmy natomiast zwracać na zęby przylegające do ósemek, często to właśnie one są źródłem bólu, który promieniuje na ząb mądrości. Nie usuwajmy ósemek pochopnie - tłumaczy M. Nowicki.
Źródło: „Polska Głos Wielkopolski”