Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 10-04-2012
Już pojedyncza ekstrakcja zęba może spowodować pojawienie się poważnego dyskomfortu u osoby, która poddała się takiemu zabiegowi. Czasem jednak zębów trzeba usunąć znacznie więcej i to na jednej wizycie. Co ma zrobić pacjent, który musi usunąć 8 górnych zębów naraz, by przetrwać czas po ekstrakcji a przed założeniem protezy?
Protetyk powinien przygotować dla pacjenta tzw. protezę natychmiastową – po to, aby pacjent opuszczał gabinet z uzupełnieniem protetycznym, dzięki któremu będzie mógł funkcjonować do chwili założenia właściwej protezy. Można też założyć od razu implanty: 2-6 sztuk lub więcej, aby później na nich umocować właściwe uzupełnienie protetyczne. Jeśli założone będą 2-4 sztuki implantów, pacjent może posługiwać się w przyszłości zdejmowaną na noc protezą całkowitą mocowaną na kilku zatrzaskach na wszczepach. W sytuacji, kiedy wszczepów będzie 6 lub więcej, protetyk osadzi na implantach most jako protezę mocowaną na stałe na śrubach lub na cemencie albo też protezę opartą na teleskopach jako uzupełnienie ruchome.
Proteza natychmiastowa jest tymczasowym rozwiązaniem protetycznym i może służyć do momentu wygojenia się tkanek po ekstrakcji albo też jako uzupełnienie stosowane na czas gojenia się wszczepów.
Źródło: „Żyjmy dłużej”