Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 28-03-2012
Kształt i wielkość zębów warunkowane są informacjami zawartymi w kodzie genetycznym. Czasem jednak uznajemy, że pomimo tego, iż mamy zdrowe zęby, ich estetyka i proporcje pozostawiają wiele do życzenia. Kształt i wielkość zębów można skorygować u stomatologa na kilka sposobów. Jednym z nich jest oszlifowanie zębów i nadanie im w ten sposób odpowiednich wymiarów oraz proporcji.
Bezpieczne szlifowanie zębów wykonywane jest w obrębie szkliwa. Trudno podać konkretną miarę, o ile można ząb spiłować, ponieważ zależy to od grubości warstwy mineralnej, a tę każdy z nas ma inną.
Jak szlifowanie wpływa na ząb?
-
Jeśli wykonywane jest w obrębie szkliwa, nie ma wpływu na ząb.
-
Jeżeli szlifowanie przekroczy szkliwo i dojdzie do warstwy zębiny, dochodzi do odsłonięcia kanalików zębinowych i uwrażliwienia zęba oraz zwiększenia jego podatności na próchnicę. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, na ząb nakładane są osłaniające licówki.
-
W przypadku, kiedy podczas szlifowania dojdzie do podrażnienia nerwu, konieczne jest jego usunięcie z kanału. Martwy ząb jest jednak słabszy i bardziej podatny na urazy, dlatego najczęściej zabezpiecza się go porcelanową koroną, która chroni cały ząb, a nie – jak w przypadku licówek – tylko jego stronę zewnętrzną.
Źródło: „Żyjmy dłużej”