Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 26-01-2012
Puszczasz z dymem zdrowie zębów? To przeczytaj ten artykuł, zanim okaże się, że najpierw będziesz często odwiedzać dentystę, potem periodontologa, a na końcu protetyka i implantologa, a możliwe, że i onkologa.
Oto kilka faktów, które powinny znać osoby palące tytoń.
-
Aż 7 proc. piętnastolatek w Polsce przyznaje się do palenia tytoniu. Pali 30 proc. Polaków między 30. a 49. rokiem życia. Odsetek palących mężczyzn jest dwukrotnie większy niż kobiet. Statystyki wskazują, że aż 54 proc. Polaków jest negatywnie nastawionych na przebywanie w towarzystwie osób palących, a aż 74 proc. popiera zakaz palenia w miejscach publicznych.
-
Nikotyna ma tak samo destrukcyjny wpływ na zdrowie zębów jak zaniedbania w higienie jamy ustnej. Poza tym, że powoduje tworzenie brzydkich przebarwień na zębach, wpływa również na zaburzenie pracy ślinianek (a tym samym prowadzi do niewystarczającego oczyszczania jamy ustnej), przyczynia się do rozwoju stanów zapalnych tkanek jamy ustnej i powoduje szybsze odkładanie się kamienia nazębnego. U palaczy częste są choroby przyzębia z paradontozą włącznie. Wzrasta ryzyko rozwoju próchnicy oraz utraty zdrowych zębów z powodu paradontozy (a jak na razie nie ma leków, które likwidowałyby przyczyny tej choroby).
-
Palacze są grupą, która bardzo często musi korzystać z usług dentystów oraz periodontologów. Kiedy zaniedbane choroby przyzębia prowadzą do utraty zęba albo zębów, konieczne staje się leczenie u protetyka oraz implantologa.
-
Palaczom grozi też nowotwór jamy ustnej – ryzyko pojawienia się raka krtani, warg, języka czy gardła wzrasta u palaczy 20-krotnie w porównaniu do osób, które nie używają nikotyny. Trzeba pamiętać, że nowotwory jamy ustnej to obecnie jedna z najczęściej notowanych grup tych chorób, stosunkowo często o niekorzystnym rokowaniu.
-
Brzydkie przebarwienia na zębach, które powstają pod wpływem nikotyny, oraz żółtawy kolor zębów u palaczy można rozjaśnić, stosując wybielanie zębów. Jednak niezaprzestanie palenia powoduje, że efekty kosztownego zabiegu znikają już po kilku tygodniach – po tym czasie zęby wracają do brzydkiego, żółtego koloru.
Źródło: „Polska Głos Wielkopolski”