Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 09-11-2011
Zęby po raz kolejny okazały się nieocenioną skarbnicą wiedzy na temat życia dawnych istot. Tym razem, w wyniku prowadzonych badań przez naukowców z Kolorado, swoje tajemnice odsłoniło szkliwo zauropodów – potężnych roślinożernych gadów, jednych z największych zwierząt, jakie kiedykolwiek zamieszkiwały Ziemię. Na podstawie analizy szkliwa udało się ustalić, z jakich źródeł zwierzęta piły wodę. Analiza skupiła się m.in. na oznaczaniu zawartości izotopów tlenu w szkliwie. Woda pochodząca z różnych regionów ma różny skład mineralny i jej spożywanie znajduje odbicie w obecności mikrośladów w zębach. Na podstawie badań zębów zauropodów udało się ustalić, że zwierzęta te w poszukiwaniu lepszych źródeł wody i pożywienia pokonywały nawet 300 km.
Zdaniem części paleontologów, zauropodom nie służyła też ich dieta – uważa się, że zwierzęta miały problemy z żuciem pokarmu roślinnego. Połykały pokarm w dużych kęsach, co prowadzić miało do rozpychania żołądka i powiększania rozmiarów tych gadów.
Naukowcy chcą teraz przeprowadzić podobne badania zakrojone na szerszą skalę, dzięki którym po analizie szkliwa innych dinozaurów uda się, być może odpowiedzieć na pytanie, czy dalekie wędrówki podejmowały tylko wielkie zauropody z terenów Ameryki Północnej, czy też czyniły tak wszystkie gady żyjące w okresie jurajskim
Źródło: „Polska Gazeta Krakowska”