Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
-
Ortodoncja to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką, wykrywaniem i leczeniem wad zgryzu oraz nieprawidłowości szczękowo-twarzowych u dzieci i dorosłych. Wszelkie działania w tej dziedzinie podejmuje ortodonta, czyli wyspecjalizowany lekarz stomatolog. Ortodonci zajmują się też opieką nad osobami, które przechodzą przez wieloetapowe i wielozadaniowe leczenie protetyczne lub chirurgiczne, poprzedzone lub kończące się regulowaniem warunków zgryzowych. Idealna sytuacja to taka, w której ortodonta współpracuje ze stomatologiem i innymi specjalistami podczas leczenia.
-
Do ortodonty nie trzeba mieć skierowania. Można zdecydować się na leczenie w ramach NFZ lub prywatnie.
-
Wszystkie wady zgryzu powinny być jak najszybciej zdiagnozowane i leczone, ale w przypadku niektórych nieprawidłowości wprowadzenie części etapów terapii może być specjalnie opóźnione, aby dostosować się do wieku i stopnia rozwoju pacjenta. O terminie rozpoczęcia leczenia zawsze decyduje ortodonta a nie rodzice, choć obowiązkiem tych drugich jest zaprowadzenie dziecka do specjalisty, kiedy zauważą nieprawidłowości w zgryzie. Natomiast o wyniku leczenia decydują pacjent i jego opiekunowie: od ich systematyczności i konsekwencji zależy sukces w prostowaniu zgryzu.
-
Jak najwcześniejszej interwencji ortodonty wymaga korygowanie nieprawidłowości, które utrudniają lub uniemożliwiają dziecku normalne funkcjonowanie, np. zgryz krzyżowy czy otwarty. Dość szybkiego podjęcia działań wymagają wady pociągające za sobą dalsze nieprawidłowości i deformacje, jak np. przodozgryz, który powoduje zniekształcenie kości szczęki i żuchwy. Bywa, że aparat ortodontyczny korzystniej jest założyć na zęby mleczne niż stałe.
-
Wady zgryzu muszą być leczone, ponieważ mogą stać się przyczyną znacznego i szybkiego niszczenia uzębienia oraz rozwoju chorób przyzębia. Skutki zaniedbania leczenia wad zgryzu to:
-
szybsze niszczenie zębów i ścieranie szkliwa;
-
niedokładne gryzienie jedzenia i choroby układu pokarmowego;
-
choroby przyzębia już w młodym wieku;
-
bóle głowy spowodowane nieprawidłową pracą stawów skroniowo – żuchwowych;
-
nasilenie próchnicy;
-
spadek odporności.
-
Poziom współczesnej ortodoncji pozwala na korygowanie wady zgryzu w każdym wieku. Najsprawniej przebiega to jednak u dzieci.
-
Leczenie ortodontyczne wymaga systematyczności i konsekwencji. W zależności od rodzaju wady zgryzu, zastosowanej terapii i wieku pacjenta może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.
Źródło: Opracowanie własne