Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Model ortodontyczny powstaje w laboratorium protetyki. Wykonuje go technik dentystyczny na bazie dostarczonego z gabinetu stomatologicznego wycisku. Najczęściej model powstaje z gipsu – jest to metoda najtańsza i sprawdzona przez wiele stuleci, gdyż pierwsze wzmianki o leczeniu z wykorzystaniem modelu gipsowego pochodzą z połowy XVIII wieku. Ówczesne modele gipsowe powstawały na bazie woskowego wycisku.
Ponieważ stomatologia dysponuje obecnie wieloma nowoczesnymi, zaawansowanymi narzędziami jak i materiałami, zmiany docierają także do etapu pracy związanego z wytwarzaniem modeli stomatologicznych i ortodontycznych. Poza gipsem wykorzystuje się współcześnie do ich produkcji także masy epoksydowe. Stosuje się je przy wykonywaniu koron, mostów, wkładów, a także modeli, które później pokrywane są metalem.
Najnowocześniejszą zdobyczą ortodoncji są modele drukowane. Powstają one w oparciu o trójwymiarowe skany jamy ustnej. Modele drukowane wytwarza się z różnego rodzaju materiałów głównie polimerów, które mogą być dozowane w formie proszku, roztworu lub cienkich arkuszy – warstwa po warstwie. Do spojenia poszczególnych warstw wykorzystuje się energię świetlną lub mechaniczną albo stosuje się odpowiednie syntetyki mające właściwości lepiszcza.
Modele polimerowe najczęściej powstają z polietylenu, poliwęglanu lub styrenu.
Niezależnie od metody i materiałów wykorzystanych do produkcji modelu, priorytetem podczas ich wytwarzania zawsze pozostaje wierne odwzorowanie obszaru jamy ustnej, który będzie poddawany leczeniu ortodontycznemu.