Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Każdy zabieg implantologiczny jest złożoną interwencją chirurgiczną, podczas której dentysta wszczepia implanty zębowe w kości znajdujące się w przyzębiu w szczęce górnej bądź w żuchwie. Stanowią one sztuczną alternatywę dla naturalnego korzenia zęba. Na wszczepie następnie umieszczane jest wykończenie estetyczne w postaci korony zęba.
Dentyści wyróżniają trzy rodzaje interwencji implantologicznych w zależności od liczby zębów, które zastępowane są protezami. Są to:
-
implantacja pojedynczego zęba – pojedynczy implant jest polecany zamiast mostu; dzięki temu oszczędza się tkanki zębów sąsiadujących, które w czasie protezowania z wykorzystaniem tradycyjnego mostu służyłyby za filary;
-
implantacja kilku sąsiadujących zębów – tworzona jest proteza, która wsparta jest na implantach, a ich liczba zależy od rozpiętości mostu;
-
implantacja przy całkowitym braku zębów – polega ona na zamontowaniu w przyzębiu wielopunktowej konstrukcji implantologicznej, na której osadzone zostanie kompletne sztuczne uzębienie z całego łuku zębowego. To zdecydowanie bardziej komfortowe rozwiązanie w porównaniu do konwencjonalnej protezy całkowitej.
Dzięki implantom możliwe jest nie tylko odbudowanie zębów i przywrócenie funkcjonalności jamy ustnej oraz estetyki uśmiechu, ale również działanie profilaktyczne. Wszczepy bowiem zapobiegają atrofii kości, zmniejszając jej obciążenie.