Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Nie ma uniwersalnego terminu, w którym zaleca się wstawiać implanty po ekstrakcji zęba lub jego utracie. Protezy te powinny być jednak osadzone w jamie ustnej na tyle szybko, aby zęby, które sąsiadują z luką, nie rozpoczęły przemieszczania się w kierunku zamknięcia wolnej przestrzeni. Przemieszczanie to doprowadzi ostatecznie do zaburzeń zgryzu i niszczenia zdrowych dotychczas zębów. Kolejnym argumentem przemawiającym za stosunkowo szybkim wstawieniem implantów po usunięciu zęba jest troska o rysy twarzy.
- Może ulec zapadnięciu profil twarzy i nastąpią zaburzenia zgryzu. Nawet brak pojedynczego zęba jest w stanie spowodować, że pozostałe ulegną przeciążeniu i w konsekwencji rozchwianiu, a to często doprowadza do ich utraty – przestrzega lek. stom. Iwona Gnach-Olejniczak.
Warto jeszcze wspomnieć o kolejnej konsekwencji długoterminowego braku zęba w zębodole: utracie kości, w tym tworzącej wyrostek zębodołowy. Jeśli do tego dojdzie, zabieg wszczepienia implantów trzeba będzie poprzedzić uzupełnieniem brakującej tkanki kostnej.
Źródło: „Gazeta Lubuska”