Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Ankieta
- 09-08-2007
Do wypełniania stosuje się:
-
amalgamat (ortęcie) – najstarszy i najbardziej popularny. Zawiera dużo rtęci, więc nie powinno się go stosować w leczeniu u dzieci, kobiet w ciąży oraz osób z chorobami nerek. Nie stosuje się go również w zębach, które mają styczność z metalowymi wkładami lub koronami protetycznymi (w takich przypadkach rtęć uwalnia się i powoduje zapalenia jamy ustnej). Jego zaletą jest to, że może być stosowany w wilgotnych warunkach, jakie panują w jamie ustnej. Niestety jest nieestetyczny, wiec obecnie używa się go głównie do wypełniania w trzonowcach i przedtrzonowcach. Łączy się z tkankami w sposób mechaniczny.
-
kompozyty (tworzywa sztuczne z dużą zawartością szkła) – są estetyczne i bardzo dobrze nadają się do wypełniania brzegów oraz kątów zębów siecznych. Utwardzane są chemicznie lub światłem (te są bardziej estetyczne i trwałe). Łączą się z tkankami w sposób chemiczny.
-
cementy glasjonomerowe – powstają ze zmieszania proszku szklanego z kwasami. Uzupełnia się nimi ubytki, które sięgają do miazgi lub znajdują się w okolicach szyjki zęba. Mają zdolność chemicznego łączenia się z tkanką zęba, a przy ich zakładaniu nie są wymagane suche warunki. Ich wadą jest to, że po kilku latach muszą być wymieniane. Dodatkowo są nieestetyczne i charakteryzuje ich wysoka ścieralność. Są bardzo dobre do wypełniania zębów mlecznych.
-
kompomery – ulepszone glasjonomery (m. in. mają mniejszą ścieralność), najnowsze materiały do wypełnień. Powstają w wyniku modyfikacji tworzyw sztucznych. Często stosowane są do wypełniania ubytków w zębach mlecznych,
-
ormocery – materiały ceramiczne. Są to materiały jeszcze słabo znane i rzadko stosowane ze względu na ich niedługą obecność w stomatologii.
-
wypełnienia tymczasowe – używa się ich w leczeniu zachowawczym. Są to głównie cementy cynkowo-eugenolowe z domieszką tworzyw sztucznych.