Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzMagazyn Stomatologiczny

Złamanie urazowe koron siekaczy górnych – odbudowa adhezyjna
 

Jednym z materiałów z tej grupy jest mikrohybrydowy materiał złożony Enamel plus HFO (Micerium) przeznaczony do pracy według zasad anatomicznej techniki warstwowej opracowanej przez dr L. Vaniniego (5, 6). Posługiwanie się w pracy materiałem Enamel plus HFO opiera się na wnikliwej analizie barwy odtwarzanego zęba wg teorii pięciu wymiarów ostatecznej barwy zęba oraz zapisaniu wyników za pomocą mapy chromatycznej. Efekt estetyczny wypełnienia uzyskuje się dzięki  wykorzystaniu materiałów tzw. zębinowych o małej przezierności i wysokiej fluorescencji oraz materiałom tzw. szkliwnym o wysokiej przezierności i niewielkiej fluorescencji (5). Materiał naśladuje więc właściwości szkliwa i zębiny naturalnego zęba. Technika stratyfikacji uwzględnia nie tylko cechy materiału, takie jak jasność, przezierność, intensywność barwy, opalescencję, ale równie ż strukturę wewnętrzną i fakturę powierzchni (4-9).

Według teorii Vaniniego o ostatecznym efekcie estetycznym decydują:

    • natężenie barwy – materiał określany jako zębinowy występuje w odcieniu zbliżonym do A wg kolornika Vita, określanym jako UD (universal dentin) o różnej  intensywności – od UD 1 do UD 6 (2, 9);
    • jasność, czyli walor – określony przez odpowiednie tzw. szkliwo rodzajowe: GE3  
      • wysoki walor szkliwa osób młodych, GE2
      • walor pośredni osób dorosłych, GE1
      • niski walor i duża przezierność charakterystyczna dla szkliwa osób starszych;

    • cechy indywidualne (intensywność bieli), które uzyskuje się dzięki zastosowaniu szkliw intensywnych IM, IW;
    • zjawisko opalescencji – pozwalające na uzyskanie odpowiedniego efektu estetycznego w okolicy brzegu siecznego (szkliwo opalescencyjne, OBN, OA, OW);
    • charakteryzacja, czyli podbarwienie bruzd, odwzorowanie przebarwień i pęknięć szkliwa itd.


Stworzenie wspomnianej wcześniej mapy chromatycznej zęba przed przystąpieniem do odbudowy pozwala na właściwe wykorzystanie poszczególnych materiałów znajdujących się w zestawie (5).

Należy zaznaczyć, że dynamicznemu rozwojowi materiałów przeznaczonych do rekonstrukcji estetycznej odbudowywanych zębów towarzyszy ogromny postęp, który dokonuje się również w dziedzinie endodoncji. Pozwala on na zachowanie zębów nawet ze znacznym ubytkiem tkanek twardych. W przypadku bardzo rozległych ubytków po zakończonym leczeniu endodontycznym powstaje możliwość zastosowania dodatkowych elementów retencyjnych, do których można zaliczyć kompozytowe wkłady koronowo-korzeniowe mocowane adhezyjnie w kanale korzeniowym.

W niniejszej pracy przedstawiono przypadek rozległej adhezyjnej rekonstrukcji uszkodzonych wskutek urazu siekaczy górnych u młodej, 24-letniej pacjentki. Zabieg przeprowadzono z zastosowaniem materiału złożonego Enamel plus HFO w połączeniu z wzmocnieniem konstrukcji kompozytowymi wkładami koronowo-korzeniowymi EnaPost.


Pełna treść artykułu w załączniku poniżej.
 
1 | 2
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS