Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzMagazyn Stomatologiczny

Złamanie urazowe koron siekaczy górnych – odbudowa adhezyjna
 
 
 
 
 
 

Złamanie urazowe koron siekaczy górnych –
odbudowa adhezyjna
opis przypadku

 
 
 
 

Aleksandra Lubasińska i Marcin Aluchna

 

Traumatic Fracture of Crowns of Upper Incisors – Adhesive Build-up. Description of 
a case



Praca recenzowana


Z Zakładu Stomatologii Zachowawczej Instytutu Stomatologii Akademii Medycznej w Warszawie Kierownik: dr hab. n. med. Elżbieta Jodkowska



Streszczenie


W pracy opisano bezpośrednią rekonstrukcję adhezyjną złamanych wskutek urazu mechanicznego koron czterech siekaczy górnych.



Odbudowa zębów zniszczonych wskutek próchnicy bądź przebytego urazu mechanicznego, szczególnie w odcinku przednim uzębienia, za pomoc ą klasycznych materiałów kompozytowych (1) często jest nadal niesatysfakcjonująca dla pacjenta, a także wykonującego ją lekarza ze względu na niedoskonały efekt estetyczny. Jest to spowodowane między innymi tym, że materiały stosowane do odbudowy nie mają charakterystycznych dla tkanek twardych zęba zdolności fluorescencji i opalescencji. Nie mogą zatem odtwarzać reakcji zęba naturalnego na padające promienie świetlne.

Zgodnie z współcześnie przeprowadzonymi analizami (2, 3) uważa się, że rezultat estetyczny wypełnień w odcinku przednim uzębienia, wykonanych z materiału złożonego zależy przede wszystkim od odtworzenia dwóch najistotniejszych elementów estetyki: kształtu i koloru (3, 4). Pierwszy z nich można stosunkowo precyzyjnie zrekonstruować, modelując odpowiedni kontur zęba i odwzorowując cechy mikro- i makromorfologii odbudowywanej powierzchni. Zdecydowanie trudniejszym zadaniem jest prawidłowe i naturalne odtworzenie koloru utraconych tkanek zęba, co wiąże się z tym, iż barwa zęba naturalnego stanowi efekt złożonych reakcji, w tym odbicia i załamania światła, oraz właściwości metamerycznych stosowanego materiału (1-6).

Współczesna stomatologia estetyczna zaleca odtwarzanie utraconych tkanek zęba za pomocą materiałów należących do nowej generacji, tj. takich, które w wierny sposób mogą odwzorować właściwości tkanek i których nakładanie jest zgodne z budową anatomiczną zęba. Ponadto materiały te charakteryzuje fluorescencja i nieprzezierność zbliżone do właściwości zębiny naturalnej, mają one również odpowiednią twardość i przezierność właściwą szkliwu. Dodatkowo wymaga się, aby były one odporne na ścieranie i odznaczały się doskonałą polerowalnością.

1 | 2
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS