4 listopada odbyło się posiedzenie Prezydium NRL, w czasie którego podjęto stanowisko w sprawie projektu zarządzenia prezesa NFZ odnoszącego się do określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne. W stanowisku znalazły się uwagi do wspomnianego projektu. Zastrzeżenia i wątpliwości podnoszone są w odniesieniu do:
-
niemożności sumowania pakietów o kodach ST26, ST29, ST30, ST33, ST34 z innymi pakietami bądź jednostkowymi świadczeniami stomatologicznymi, w szczególności dotyczy to zakazu jednoczesnego rozliczenia pakietu ST34 z innymi jednostkowymi świadczeniami stomatologicznymi;
-
charakterystyki pakietu ST30, czyli Usunięcie złogów nazębnych z ½ łuku zębowego, zgodnie z którą przy rozliczaniu pakietu wymaga się wskazania procedury 23.1602 Usunięcie złogów nazębnych ze wszystkich zębów; NRL sugeruje, aby w opisie pakietu ST30 była możliwość wpisania procedury 23.1601 oraz 23.1602 z obecnie obowiązującymi wskazaniami do ich stosowania;
-
niejasnej możliwości połączenia pakietów ST01 z pakietem ST27. NRL wskazuje, że należy wprowadzić do jednego z punktów projektu zmianę polegającą na zwiększeniu współczynnika korygującego wykonanie świadczeń związanych z całkowitym opracowaniem i odbudową ubytku zęba stałego i mlecznego obejmującego wymianę wypełnień amalgamatowych.
Negatywnie ocenione zostało rozwiązanie, które wprowadza obowiązek korygowania wyceny pakietów udzielonych w ramach jednej wizyty współczynnikiem 0,8 w sytuacji wskazania do rozliczenia dwóch pakietów świadczeń, a także współczynnikiem 0,7 w odniesieniu do rozliczenia więcej niż dwóch pakietów świadczeń. Tutaj NRL proponuje 100% płatności za najdroższy pakiet, natomiast cena za inne pakiety, czyli drugi pakiet i kolejne, wynosiłaby 80% odpłatności.
Dzięki proponowanym zmianom podczas jednej wizyty będzie możliwe zrealizowanie większej liczby świadczeń, a to przyczyni się do zwiększenia dostępności usług stomatologicznych.